Elaslim

NOVINKA! Tablety na zdravé hubnutí

  • rychlý, efektivní a zdravý přípravek na hubnutí
  • prostředek na snížení cholesterolu
  • zdravé zrychlení metabolismu
  • 100% přírodní tablety na hubnutí
  • stovky spokojených uživatelek řadí tyto tabletky mezi nejúčinnější

Dieta DASH

11.09. 2013 • Diety 7860x

Není to tak dávno, co tato dieta dorazila ze Spojených států amerických právě k nám. Původně však neměla sloužit jako návod pro hubnutí, ale byla určena lidem s nemocí postiženími cévami, respektive vysokým krevním tlakem. Škodlivý cholesterol v cévách není pro zdravé srdce ani celkové zdravé tělo nic dobrého. Naopak, je prvním příznakem, že tělo v pořádku není. Kolik takového škodlivého cholesterolu v krvi máme, zjistíme podle měření tlaku. Pakliže jsou hodnoty naměřené tlakoměrem vysoké, za podmínek, že naše tělo je v klidu, nerozrušené ani po namáhavé fyzické práci nebo sportu, mám setsakramentský problém. Tělo rozhodně není zdravé a kvůli nadměrnému množství cholesterolu v krvi si tak zaděláváme na nemalé potíže se zdravím.

Dieta pro zdravé cévy

Právě kvůli tomu vznikla dieta DASH, kterou vytvořila odbornice na zdravou výživu Maria Heller a kterou také popisuje ve své knize. Během dvou týdnů prý člověk může zhubnout tři kila. Což sice není možní moc. Zvláště pokud máte nadváhu, ale je nutno vědět, že je to trvalá změna. Neexistuje zde žádný jo-jo efekt, pokud tedy se nezačnete extra přejídat. A v dietě lze pokračovat i dále, takže trvale se dá bez potíží zhubnout i patnáct kilo.

Tato dieta zahýbala celou Amerikou a pomalu hýbe i celý světem. Podle názorů některých lidí je účinná, dokonce nejúčinnější dieta, jaká se kdy na světě objevila. Ale možná je to jen dobrý marketingový tah. Jak je to teda opravu?

Jak vznikla

Původně byla stvořena pro osoby s vysokým krevním tlakem a také jako správná výživa lidé, které mají genetické predispozice pro vznik a rozvoj cukrovky. Jenže se také ukázalo, že je účinná právě pro shazování nadbytečných kil a lidé, kteří ji kvůli svému zdraví měli nařízenou, opravdu shodili, aniž by do svého denního plánu zařadili nějaký sport, či jinou aktivitu navíc.

A protože shození nadbytečných kil je skutečně stálé, zaznamenala dieta sama velký úspěch. Lidé se začali zajímat, jak je to možné, zbavit se tuků, jako vedlejší efekt.

Jak probíhá

Základem diety je pravidelnost. Rozhodně nehrozí žádné strádání hladem, jak bývá někdy zvykem, zvláště u těch krátkodobých a intenzivních diet. Naopak. Denně budete mít celkem šest jídel. Nesmíte vynechat snídani, a také dopolední svačinku, dále oběd, odpoledne dáte další dvě svačiny, mezi kterými bude samozřejmě rozmezí no a ani nesmíte vynechat večeři.

Pravidelnost a dostatek

Tím, že pořád jíte, nestrádáte hlady a vaše tělo může pracovat tak, jak by správně mělo – přijímat a také vydávat energii. Tím pádem správně začíná pracovat také metabolismus a člověk se cítí být svěží, fit a vitální. Stihne více práce za den a tudíž i více spálí kalorií. Tím pádem také shodí nadbytečná kila.

Stop sacharidům

Jenže není to jen o uspořádání porcí jídelníčku, a pravidelnosti, ale také o jeho složení. Dieta má, stejně jako většina moderních diet, několik fází. Ta první znamená omezení příjmů cukrů a sacharidů, co se naopak velice doporučuje, jsou zdravé tuky, a především pak bílkoviny.

Startovací fáze

V krátkosti tak byla popsána tak zvaná startovací fáze, která je zaměřena na poměrně rychlé a efektivní odbourání škodlivého cholesterolu v krvi a tudíž následně i na těle. Při této fázi jezte libové maso, které je jakoby takovým základem diety, samozřejmostí jsou i ryby, nesmíte zapomenout na kuřecí maso, sóju. Výtečné jsou i luštěniny, jako čočka a fazole, dále vejce, bílé jogurty, nízkotučné sýry, a také zmíněné zdravé tuky, což jsou potraviny, obsahující omega-3 mastné kyseliny, mezi které patří olivový olej nebo třeba avokádo. Nezapomínejte ani na ořechy, a pakliže vás chytne mlsná a opravdu hrozí, že půjdete a skoupíte několik tabulek čokolády, které brzy na to pozřete, dejte přednost ovocnému želé. Chuť na sladké tak snadno zaženete.

Čeho se však musíte vyvarovat, jsou jakákoli jídla s vysokým obsahem škrobu, jako jsou brambory, rýže, také luštěniny mimo čočku a fazole, dále kterékoli pečivo, anebo pokrmy z mouky. Vůbec nesmíte jíst těstoviny, sladké pokrmy a ani dokonce žádné ovoce (což je velice překvapující). Při startovací fázi také nepřijímáte formou potravy mléko, a samozřejmostí je vynechání smažených jídel, kofeinových nápojů a alkoholu.

Celkově je vhodné dietu podpořit lehkým pohybem. Výtečná je jóga, což není až tak úplně sport, ale nauka, díky které budete zdravější a vitálnější. Anebo zařaďte do svého denního režimu také pravidelné procházky na čerstvém vzduchu. Ideální dvakrát až třikrát denně tak třicet minut, postupně pak nějaký ten čas přidávat. Uvidíte, že se budete cítit silnější, budete mít lepší náladu a chuť do práce, než když budete jen sedět a sledovat televizi apod.

Druhá fáze, návrat

A druhé fázi, až tedy člověk shodí potřebná kila, z lékařského hlediska – až se zbaví škodlivého tuku ve svých cévách, nastává tak zvaná návratová fáze, kdy navracíte běžné potraviny do jídelníčku. Ne však hned vše naráz, ale postupně a s pomalým omezením. Tak například je dovoleno celozrnné pečivo, ale skutečně jen občas, nebo i ovoce. Tím, že už jste si zvykli na jistý pohyb, je pravá čas na jeho doplnění, tudíž třeba i doplnit nějakým sportem. Postupně se tak navrátíte do svého jídelníčku, ale budete jíst pravidelně a spolu s pravidelným pohybem také dosáhnete kýženého výsledku.

Hledáte rychlé hubnutí?
Vyzkoušejte nejsilnější termogenní spalovač tuku Elathermo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články
Stále se vám nedaří zhubnout?

Zhubněte díky pomoci odborníků.

Využijte exkluzivní nabídky odborné konzultace zdarma. Vyplňte formulář a objednejte si nezávazně výživové poradenství zdarma.

Chci zhubnout!

Jedinečná možnost, jak získat pomoc od profesionálů a pod odborným dohledem.

Nejnovější články
Oblíbené články
Články o hubnutí