Každý z nás jistě ví, že zelenina neodmyslitelně patří jak ke zdravému životnímu stylu, tak k redukční dietě. Nyní se podrobně zaměříme na její různé druhy a upřesníme si, které jsou vhodné a naopak i nevhodné při hubnoucím procesu. Pojďme se společně na zeleninu podívat zblízka.
Hrášek a zelené lusky:
Jak hrášek, tak i zelené lusky určitě patří mezi zeleninu, kterou bychom našemu tělu měli dopřát pravidelně, jelikož obsahují velké množství vlákniny a dalších látek velmi prospěšných pro náš organismus. Můžeme je konzumovat ve formě vařené, dušené na páře, jako součást zeleninových salátů, polévek anebo i jako přílohu, např. ke kuřecímu masu. Důležité je, že určitě neovlivní negativně vaši váhu.
Čočka a červená čočka:
Rozhodně nic nezkazíte i každodenní konzumací čočky, neboť i tato luštěnina je velmi bohatá na vlákninu. Potýkáte-li se problémy s nadýmáním, vyzkoušejte např. čočku červenou, která je vhodná i pro kojence a malé děti. Můžete ji použít jak do polévek či salátů, tak i vařenou samotnou. Pozor pouze na smaženou cibulku, která je v české kuchyni k čočce velmi oblíbená. Ta totiž do diety nepatří.
Různé druhy fazolí:
Existuje spousta druhů fazolí, ať již bílých nebo červených, jejich přínos pro náš organismus je ale stále stejný. Jejich pravidelná konzumace čistí naše tělo a napomáhá prevenci hemeroidů. Mimo prvky jakou jsou např. draslík, vápník, jód, fosfor nebo hořčík obsahují také cca 30 % bílkoviny.
Avokádo:
Avokádo je velmi výživnou potravinou, kterou vyzdvihuje většina odborníků na zdravou výživu a dietologů. Mimo vysoký obsah minerálních prvků a vitamínů obsahuje rovněž vlákninu a esenciální mastné kyseliny. Díky svému složení snižuje chuť na sladké a příznivě působí na spalování tuků v těle.
Špenát:
Veškerá listová zelenina, tedy i špenát, by měl být součástí našeho každodenního jídelníčku, chceme-li se zdravě stravovat. Důvodem je, že obsahuje množství minerálů a vitamínů a navíc pouze minimum kalorií. Týká se to ovšem čerstvého špenátu v podobě listů. Snažte se nepoužívat mražený protlak, který obsahuje na oleji smaženou cibulku, mléko a vejce. Ten už ani zdaleka tak zdravý není. Ovšem i špenát jako příloha k masu dá připravit v dietnější formě.
Brukvovitá zelenina:
Brukve všeho druhu, jako jsou např. brokolice, růžičková kapusta, chřest, kedlubny, ředkvičky atd. by měly být vždy součástí redukční diety, neboť se dají považovat za esenciální základ zdravé stravy.
Brokolice:
Tato zelenina se těší velké oblibě zejména u Francouzů, Italů nebo Španělů, neboť u těchto národů je zvykem ji pravidelně zařazovat do jídelníčku. V české republice se stále ještě často setkáváme s nepravdivými předsudky, že některá zelenina nám může svojí zdravostí ublížit. Existuje mnoho způsobů, jak připravit brokolici. Lze ji např. uvařit v lehce osolené vodě nebo udusit v páře. Doplníte-li ji troškou rozpuštěného másla, můžete získat i plnohodnotný a zdravý druhý chod. Ovšem s máslem velmi opatrně, opravdu jen na chuť. Stejně tak ji můžete zapéct se sýrem či smetanou, ovšem i zde si dejte pozor na množství tuků, které tyto přísady obsahují. Lehce si vytvoříte také lahodný míchaný salát z brokolice a rajčat, ochucený česnekem. Variantou je také pizza s brokolicí, kukuřicí, rajčaty a česnekem. Ideální je pizza domácí výroby.
Kapusta růžičková:
U mnoha lidí není kapusta oblíbenou zeleninou, ovšem chcete-li zhubnout a zároveň dodat svému tělu živiny, určitě byste se ji měli naučit používat ve své kuchyni. Vyzkoušejte např. zeleninovou polévku s malými kapustičkami, po tomto vynikajícím chodu takřka omládnete.
Chřest:
Chřest je mnohdy považován spíš za delikatesu dražších restaurací, přitom je to chod velmi snadný na přípravu. Je možné ho upravit mnoha způsoby, např. zapéct, udusit nebo jen uvařit. Doplnit ho můžete kořením, sýrem, šunkou nebo jen máslem. Obsahuje spoustu vitamínů, zejména vitamín A a C, dále beta-karoten, kyselinu listovou a vlákninu. Navíc tento pokrm po jakékoli úpravě působí velmi pěkným vizuálním dojmem.
S česnekem opatrně:
Přestože je česnek velmi oblíbenou zeleninou, při dietě ho používejte pouze v malém množství k dochucení, jelikož má velmi vysokou kalorickou hodnotu. Ve srovnání např. se ředkvičkami nebo hlávkovým salátem má až šestkrát více energie.
Brambory přiměřeně:
Rovněž brambory mají vysokou energetickou hodnotu, přestože jsou velmi výživné. Pokud jste si je oblíbili jako nejběžnější přílohu, nezapomeňte, že nepatří mezi tu nejzdravější. Snažte se je pravidelně nahradit např. zeleninovými saláty nebo dušenou zeleninou.
Tolik ve zkratce o vhodné i méně vhodné zelenině při dietě. Přeji všem dobrou chuť.