Elaslim

NOVINKA! Tablety na zdravé hubnutí

  • rychlý, efektivní a zdravý přípravek na hubnutí
  • prostředek na snížení cholesterolu
  • zdravé zrychlení metabolismu
  • 100% přírodní tablety na hubnutí
  • stovky spokojených uživatelek řadí tyto tabletky mezi nejúčinnější

Léčení anorexie a bulimie

24.07. 2013 • Zdraví 5361x

Touha žen po dokonalé štíhlé postavě se v některých případech vymkne kontrole a nastává porucha příjmů potravy, která hraničí až s drsnou hrou mezi životem a smrtí. Anorexie i bulimie však nejsou nemoci jen z rozmaru, dá se hovořit až o jakési fobii z tloustnutí. Nemoci postihují i nervovou soustavu a jak se říká – zdravý rozum. Bohužel tato nemoc, ač je typická pro ženy, nepostihuje jen je. Neštěstí takových případů u chlapců a mužů je oproti ženám minimální.

Co je mentální anorexie

Samo slovo „anorexie“ znamená nechutenství. Mentální anorexie je doslova duševní choroba, která se vyznačuje až chorobným odmítáním potravy. Týká se většinou mladých žen a dospívajících děvčat. Touha po štíhlé postavě je zde až fanatická a v každém soustu takto postižená dívka spatří nebezpečného zabijáka své krásné postavy. Pročítání magazínů s vyhublými modelkami jen podporuje přesvědčení v nemocné ženě, že j tlustá a potřebuje svoji tělesnou váhu redukovat. Zprvu si toho ani okolí nemusí všimnout, ale po čase je to značné nejen na vyhublé postavě, ale i chorobném odmítání jídla. Začíná to pomalou redukcí porcí, které se časem změní v kompletní odmítání potravy. Postižená je především mysl, která vlivem nedostatku potřebných vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, nedokáže rozumě uvažovat. Dlouhodobě nemocné provází deprese a časem i řada jiných nemocí, protože tělo strádá nedostatkem a imunita klesá. Neléčené případy končí až smrtí.

Co je bulimie

Spolu s mentální anorexií, patří do skupiny poruch příjmů potravy také bulimie, což je opět postižení nervového systému, které taktéž vzniká jistou představou a tím, že je tělo nedostatečně vyživováno. Na rozdíl od anorexie však bulimie spočívá v tom, že postižený má až nechutné návaly žravosti, jisté záchvatovité přejídání, po kterých však ihned následují výčitky sami sobě a dotyčný uměle vyvolává zvracení, aby se potravy zbavil. Zvracení je vůbec nejčastější forma, jak se bulimie projevuje. Nemocní však využívají i jiných praktik, jako je umělé vyvolání projímadly a klystýry, tudíž pro běžné okolí hůře rozpoznatelné, než zvracení, které se po čase projevuje i jistým zápachem z úst, protože v puse má nemocný kyselé prostředí, které oxiduje a vytváří povlak, ale i jistý pach a pak také rychlou tvorbou zubních kazů. Stejně jako u mentální anorexie zde dochází k rychlému úbytku na váze, ale také ztrátě imunity, a vzniku řady chorob.

Příznaky a chování člověka, který trpí poruchou příjmu potravy

Mentální anorexie se především projevuje odmítáním jídla, anebo konzumování až nesnesitelně miniaturních porcí. Což následně vede k váhovému úbytku. Dalším takovým klasickým projevem je neklid, slabost, častá únava. Zhorší se stav nehtů i vlasů, které začnou později i vypadávat. Pleť je taková bledá, dost často vystupují kruhy pod očima. Ihned se to nezpozoruje na dívce, která se líčí silnější vrstvou make-upu.

U bulimie je průběh trochu jiný. Nemocný člověk se přežírá a pak zvrací. Většinou se tak děje večer, kdy celý den nic nejí a prostě v noci má jistý záchvat. Po něm však následuje blesku rychlé vyčítání a tak i vyvolání zvracení. Nedostatek potravy vede k únavě, také celkovým problémům s trávením, jako nadýmání, bolesti břich, ale i zmíněná kazovost zubů a bolesti v krku.

Obecně mají obě poruchy společné i to, že nemocný má neustálý zájem o svoji tělesnou váhu, vynechávají důležitá jídla a mají panický strach z tloustnutí. Neustále v sobě dusí pocit viny za přijaté jídlo, takže v případě bulimie následuje vyvolání zvracení, u mentální anorexie zas výčitky, které vedou k dalšímu omezení potravy. Nemocný je hodně unavený, ale především podrážděný, vyhýbá se kontaktu s lidmi, uzavírá se do sebe a trpí stavy úzkostmi až depresemi.

Léčení

Nejčastěji jednu z poruch příjmů potravy odhalí rodiče, vzhledem k tomu, že obvykle nemoci postihují dívky ve věku 13 – 18 let. Jenže ti mají pocit, že jde pouze o jakýsi rozmar, a dívce nakážou jíst. Jenže to vede k prohlubování depresím, což může skončit i smrtí, ať už z nedostatků potravy, tak sebevraždou. To je zásadní chyba. Je nutné se uvědomit, že jde především o mentální nemoc a je tudíž nutné zvládnout nahromaděný stres. Vyslechněte dívku jako její přítel, ať se vypovídá. Dobré je ji také vést k tvůrčí činnosti, při které se úzkostí alespoň částečně zbaví. Dopřejte ji relax – masáže, koupele apod.

Odborník také dost poradí

Je vhodné se také poradit přímo s odborníkem – lékařem, který doporučí konkrétní postup při léčbě. Nutné je nemocné nenechávat s problémem samotného. V rodině, kde panuje naprostá harmonie a celá rodina funguje jako celek, který je aktivní sportovně, i co se kultury týče, tak se nestává, aby takto nějaký dospívající člen onemocněl. Nutno jádro nemoci vždy najít a obvykle je ukryto právě v tom, že nemocný si připadá méněcenný, má nízké sebevědomí a ve srovnání s vrstevníky si připadá nezajímavý. Proto se chce něčím ukázat, vyniknout. A proč ne tedy štíhlou postavou. Jenže kost a kůže není krásné, je až strašidelné. Bohužel toto si nemocný neuvědomuje.

Hledáte rychlé hubnutí?
Vyzkoušejte nejsilnější termogenní spalovač tuku Elathermo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články
Stále se vám nedaří zhubnout?

Zhubněte díky pomoci odborníků.

Využijte exkluzivní nabídky odborné konzultace zdarma. Vyplňte formulář a objednejte si nezávazně výživové poradenství zdarma.

Chci zhubnout!

Jedinečná možnost, jak získat pomoc od profesionálů a pod odborným dohledem.

Nejnovější články
Oblíbené články
Články o hubnutí